A Ty, ile książek wypożyczyłeś w ostatnim czasie?

Dlaczego Polacy przestali czytać? Powodów jest kilka. Po pierwsze czytanie nuży. Jeżeli weźmiemy do ręki książkę, szybko zorientujemy się, że nie jest to rozrywka „łatwa, lekka i przyjemna”. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni.

grzbiety książek na półce
Author: irondsd
Source: http://www.flickr.com
Świat przestawiony w postaci małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może spać...

Zainteresowała Cię ta kwestia? Jeśli tak, to kliknij tutaj, a więcej przeczytasz tutaj. Dla części osób ten materiał to niecodzienne podejście do tego tematu.

Jednak czytanie książek meczące jest tylko początkowo. Potem wciąga. Wciąga absolutnie. Po przeczytaniu kilkunastu tomów, czytanie nie sprawia już najmniejszego problemu... Aż wpadasz w nałóg czytania – jedyny nieszkodliwy nałóg świata!W Szwecji, Norwegii czy Danii telewizja nadaje zagraniczne filmu bez dubbingu - a jedynie z napisami - jak u nas w kinach. W konsekwencji są to kraje przodujące w Europie jeżeli chodzi o czytelnictwo, a dodatkowo bardzo spora mieszkańców porozumiewa się swobodnie w obcych językach...

Drugi powód przytaczany przez ignorantów czytelniczych, to skomplikowany, wyszukany język. Czy język literatury jest skomplikowany? Wręcz przeciwnie. Jest on bogaty, barwny i piękny. Zupełnie inny niż język, który zapewnia nam telewizja, i którym spora ilość Polaków operuje każdego dnia. Żałośnie ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy. Aby rozwijać swój zasób słów, musimy czytać.


w sklepie z książkami
Author: Antonio Tajuelo
Source: http://www.flickr.com
Wreszcie, ostatni powód. Książki są rzekomo skandalicznie drogie. W chwili obecnej, aby w księgarni nabyć książkę wydać musimy minimum 15 złotych a nierzadko i 40... Fakt, cena może wzbudzać niechęć. Mimo to, bez problemu podobne a nawet znacznie wyższe sumy wydajemy na np płyty DVD. Do wyboru mamy również ebooki. Książki w wersji elektronicznej, cieszą tak samo mocną popularnością, a są od kilku do kilkunastu procent tańsze niż ich papierowy odpowiednik. Poza tym, gdzie zostało napisane, że mamy kupować książki w księgarniach? Końcówki nakładów, akcje internetowe, antykwariaty, małe wydawnictwa - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.

Zatem czytajmy. Czytajmy sobie, czytajmy dzieciom. A świat naprawdę będzie piękniejszy.