A Ty, ile książek wypożyczyłeś w ostatnim czasie?

Dlaczego Polacy przestali czytać? Powodów jest kilka. Po pierwsze czytanie nuży. Jeżeli weźmiemy do ręki książkę, szybko zorientujemy się, że nie jest to rozrywka „łatwa, lekka i przyjemna”. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni.

grzbiety książek na półce
Author: irondsd
Source: http://www.flickr.com
Świat przestawiony w postaci małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może spać... Jednak czytanie książek meczące jest tylko początkowo. Potem wciąga. Wciąga absolutnie. Po przeczytaniu kilkunastu tomów, czytanie nie sprawia już najmniejszego problemu... Aż wpadasz w nałóg czytania – jedyny nieszkodliwy nałóg świata!W Szwecji, Norwegii czy Danii telewizja nadaje zagraniczne filmu bez dubbingu - a jedynie z napisami - jak u nas w kinach. W konsekwencji są to kraje przodujące w Europie jeżeli chodzi o czytelnictwo, a dodatkowo bardzo spora mieszkańców porozumiewa się swobodnie w obcych językach...

Drugi powód przytaczany przez ignorantów czytelniczych, to skomplikowany, wyszukany język. Czy język literatury jest skomplikowany? Wręcz przeciwnie. Jest on bogaty, barwny i piękny. Zupełnie inny niż język, który zapewnia nam telewizja, i którym spora ilość Polaków operuje każdego dnia. Żałośnie ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy. Aby rozwijać swój zasób słów, musimy czytać.


w sklepie z książkami
Author: Antonio Tajuelo
Source: http://www.flickr.com
Wreszcie, ostatni powód. Książki są rzekomo skandalicznie drogie. W chwili obecnej, aby w księgarni nabyć książkę wydać musimy minimum 15 złotych a nierzadko i 40... Fakt, cena może wzbudzać niechęć. Mimo to, bez problemu podobne a nawet znacznie wyższe sumy wydajemy na np płyty DVD. Do wyboru mamy również ebooki. Książki w wersji elektronicznej, cieszą tak samo mocną popularnością, a są od kilku do kilkunastu procent tańsze niż ich papierowy odpowiednik.

Pragniesz ciągnąć dalej zajmującą lekturę? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić - kontynuuj szczecin studio tatuażu na następnej stronie.

Poza tym, gdzie zostało napisane, że mamy kupować książki w księgarniach? Końcówki nakładów, akcje internetowe, antykwariaty, małe wydawnictwa - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.

Zatem czytajmy. Czytajmy sobie, czytajmy dzieciom. A świat naprawdę będzie piękniejszy.