Niezapomniany wypoczynek na Kaszubach

Jeśli byśmy chcieli zaznaczyć dokładne granice krainy kaszubskiej, zapewne zadanie to się nie uda. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, w związku, z czym nie możemy z całkowitą pewnością stwierdzić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednakże dyskusji – na ich obszarze są jedne z najśliczniejszych zakątków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Wyjątkowo bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i istotą jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.


Krajobraz, Kaszuby
Author: Szymon Nitka
Source: http://www.flickr.com
Niezwykle rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w ślicznym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają 1906 r., gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od zamożnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie okazów, ale też kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Najbardziej zasłużeni twórcy skansenu spoczywają dziś na wzgórzu, na terenie muzeum. Na dzień dzisiejszy obiekt zajmuje 22 hektary i gromadzi niezliczoną liczbę cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender).

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis sri lanka z niemiec, w którym przeczytasz podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie przydatne.

Wszystkie wnętrza wyposażono w tradycyjne sprzęty. Utworzono także mnóstwo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i równocześnie najcenniejszym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Oprócz tego odbywa się tutaj wiele ciekawych imprez religijno – folklorystycznych, między innymi obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki.

Ten interesujący fakt (https://www.avocaparkingpyrzowice.pl/noclegi.html) opracowywaliśmy dla Ciebie niebywale skrupulatnie. Mamy nadzieję, że przypadnie Ci do gustu i wejdziesz na naszą kolejną witrynę.

Warto wspomnieć, że Wdzydze Kiszewskie to też świetne miejsce na wakacyjny odpoczynek, albowiem dysponuje różnorodną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad warto wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są specjały lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą warto zobaczyć. Bez wątpienia powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i proponuje bogaty wybór artykułów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są także Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Żeby w pełni docenić piękno urzekającego krajobrazu Kaszub, trzeba spędzić tu choćby kilka dni, a w trakcie trwania urlopu wdrapać się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ogromną atrakcją przyrodniczą jest też ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, określany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Rzeka ma tutaj niezwykle zróżnicowany przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się rzadkim pięknem. Wybierają na wczasy 2014 Kaszuby należy zaplanować pieszą wędrówkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie ujrzeć można piękny, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały przeróżne resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – wykorzystał je, żeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele przydatnych faktów oraz ofert noclegowych można sprawdzić na stronie .


Author: k.s.
Tags: