Jak można dziś uczyć się o historii - krótki przewodnik po płytach i książkach wojskowych

Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latkach, makabryczne wspomnienia z Powstania Warszawskiego nadal trwają w umysłach wielu, szczególnie tych, którzy przetrwali te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie pojmą, są w stanie wyłącznie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tutaj także wspomnieć o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.


warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były gniazdem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, żeby zaznajomić ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na chleb za który oddawali biżuterię oraz wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem ufności było właśnie to, że niegdyś to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki które powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych turbacjach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się aby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt śmiałości można zanotować do tego w świetle faktu, że zbuntowani mieszkańcy byli to normalni ludzie, jednak gotowi walczyć z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego kluczowym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed dotarciem Armii Radzieckiej.
 
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być uratowane wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to wyłącznie kolejny dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Hitlerowcy byli zaskoczeni, a wielu zostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie nazistów. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły także polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu wizualizują to, co przetrwali ludzie biorący udział w tym wszystkim. Jednak jest to tylko namiastka.


Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci. Zobacz: