Dobre obiektywy do lustrzanek.

Ultra szerokokątny obiektyw Sigma 10-20 stworzony został specjalnie dla lustrzanek cyfrowych o matrycy APS-C. Za sprawą niesamowitego pola widzenia (aż 102 stopni), znakomicie sprawdza się tam gdzie trzeba stworzyć szerokie kadry jak np. krajobrazy czy architektura. Duża liczba przesłony powoduje, że obiektyw znakomicie nadaje się do zdjęć we wnętrzach i pozwala zatrzymać się na fotografowanym obiekcie. Znakomicie wypadnie zatem w czasie fotografowania w wąskich pomieszczeniach.


widok przez obiektyw
Author: Steve Jurvetson
Source: http://www.flickr.com
Obiektyw Sigma 10-20 jest to dosyć spory, ale przy tym krótki i zwarty. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardziej jasnego zooma standardowego niż ultra szerokokątnego. Dopiero kiedy zobaczy się na jego przód, w którym tkwi stosunkowo niewielka soczewka, to zobaczyć można do jakiej klasy zalicza się ten zoom. Zoom 10-20 mm należy do klasy obiektywów z linii EX, czyli wśród najlepszych pod względem własności obiektywów, najwyższej jakości obrazu, solidnym wykonaniu i dużej trwałości. Towarzyszy temu matowe wykończenie, które jednym może się podobać, a innym nie.

Jednakowoż całkiem udanie maskuje ono fakt, stworzenia większości obudowy obiektywu z materiałów sztucznych. Zoom waży prawie pół kg. Pierścień pracuje lekko i płynnie, ale stosunkowo głośno, zarówno w trybie automatycznym, jak i w trybie manualnym. Seria EX jest przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników i odznacza się wysokim stopniem zaawansowania konstrukcji. Trzy soczewki niskodyspersyjne SLD prawie całkiem niwelują aberrację chromatyczną. Zniekształcenia geometryczne są natomiast likwidowane przez soczewki asferyczne. Sigma 10-20 posiada system wewnętrznego ostrzenia - przedni element jest nieruchomy, co pozwala na wykorzystanie filtrów polaryzacyjnych i osłony tulipanowej. Ustawienie ostrości odbywa się niebywale szybko i cicho za sprawą zastosowania silnika ultradźwiękowego HSM. Nowe, wielowarstwowe powłoki anty refleksyjne oraz specjalna struktura obiektywu, niezwykle skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju duszki, przy fotografiach pod światło - co jest bardzo istotną zaletą przy obiektywie o tak sporym kącie widzenia - warto przeczytać.


fragment obiektywu
Author: Ryan Bodenstein
Source: http://www.flickr.com
Kluczowymi zaletami obiektywu Sigma 10-20 są: bardzo dobre jakości obrazu w centrum pola widzenia; dobrze kontrolowane aberracje chromatyczne; mały astygmatyzm, cichy autofokus; dobra praca pod mocne światło, trwałe wykonanie oraz niewielkie gabaryty. Sigma 10-20 to zdobywca wielu nagród. Jest zachwalany przez wszystkie portale i czasopisma fotograficzne oraz przez jego użytkowników. Doskonała jakość poparta jest aż trzyletnią standardową z możliwością jej przedłużenia do pięciu lat.