Czy istnieje możliwość, że e-booki wyprą tradycyjne książki ale przy tym podwyższą pułap czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Pomału wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków zwłaszcza w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dodanych do różnych programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się bardzo popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet takiej formy książki do których najważniejszą jest niski koszt produkcji.
książki tradycyjne i elektroniczne
Author: ActuaLitté
Source: http://www.flickr.com
Dzisiejsze e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo wiadomosci w nich umieszczonych, gdyż takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Miłośnicy lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż książek kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieistotne czy to beletrystyka, poradniki, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tu przykłady - .czytnik e-booków Kobo
Author: Maria Elena
Source: http://www.flickr.com
Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak pospolity ekran laptopa, tabletu czy smartfonu.

Udało nam się przykuć Twoją myśl naszym ciekawym postem? Świetnie. Zatem zachęcamy - kliknij hiperłącze (https://fotoborek.pl/) i przejdź do nowej strony po fakty.

Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie można odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Drugą korzyścią czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na następne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, również naukowe. Już dziś dostępne są takie jak - link do strony z przykładami.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, możemy schować go do torby czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.