Czy era podręczników standardowych minęła bezpowrotnie?

Wszystkie przewidywania wskazują na to, iż powoli zmierza ku końcowi era książek papierowych, nadchodzi kres książek, czasopism i wszelkiego druku, a na ich miejsce dostaniemy cyfrowe wydawnictwa. Ten trend już się rozpoczął i rozwija się coraz bardziej, zdaje się wydawać, iż nie mamy ani mocy, ani przekonania, aby ten stan rzeczy zatrzymać.
Wciąż słyszymy zdania, iż cyfrowe wydawanie książek to dbanie o środowisko, to niższe koszty, to wygoda… No dobra, ale co dalej?

Biblioteka, księgarnia
Author: Elvert Barnes
Source: http://www.flickr.com
Co będzie z tymi, którzy nie potrafią przekonać się cyfrowego odbioru książek. Niektórzy naprawdę nie nie są w stanie zaakceptować czytania na komputerze czy na cyfrowym nośniku . Mija się z to z celem, nie ma zupełnie tego „czegoś”, nijak ma się do całej filozofii obcowania z dziełem literackim. Jednym słowem, czytanie przy użyciu bezdusznego urządzenia a lektura tradycyjnej książki to dwa, totalnie inne światy.

Książka papierowa to wartość, która wzbogaca czytającego w głębszy sposób aniżeli nawet najlepszy nośnik. Gdy kupujemy książkę mamy z nią fizyczny kontakt, dotykamy ją, przerzucamy kartki, wyczuwamy ich woń, książka jest fizycznie z nami. W przypadku czytnika posiadamy urządzenie najnowszej generacji, które będzie w stanie pomieścić ogromną ilość książek, jednak
Człowiek czytający książkę
Author: Jonathan Petit
Source: http://www.flickr.com
jednocześnie nie ma w tym ani trochę głębi.

Powstała bowiem dziwna, charakterystyczna da dzisiejszych czasów mania: ilość przede wszystkim. Cóż to oznacza? Skoro nasz czytnik może zapisać na swym dysku tysiąc książek to wrzućmy tam wszystko. W związku z tym Dostojewski znajdzie się koło podręczników i książek o narciarstwie i snowboardzie, Prousta wrzucimy koło poradników i książek o nordic walking, historię Inków damy obok biografii Hitlera, a jakieś zwykłe romansidło znajdzie się naprzeciwko zniesmaczonego takim stanem rzeczy Sołżenicyna. Więcej o tych sportach znajduje się tutaj: nordic walking poradniki, książki.Książki i poradniki o piłce nożnej wylądują blisko gazet o modzie, a książki i podręczniki o piłce ręcznej znajdą się blisko historii Republiki Południowej Afryki… (piłka ręczna poradniki, książki).

Totalny miszmasz, ale czy dokładnie o to chodzi, czy nie lepiej wziąć jedynie dwie książki, które naprawdę chcemy przeczytać i się w nie wkręcić miast setek przypadkowych lektur które tylko przewertujemy? Odpowiedź jest oczywista, ale widząc postępującą modę cyfryzacji wszystkiego zmierzamy całkowicie w niewłaściwym kierunku.

Jeżeli poszukujesz fascynujących informacji na prezentowany wątek, to uważnie przeczytaj pełny tekst, który zawiera warte uwagi informacje.