Atrakcje turystyczne Krainy Tysiąca Jezior

Rejon Warmii i Mazur niejednokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on znacznie bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Warmii i Mazur doliczono się w przybliżeniu dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie okazałej natury sprawiły, że stworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie trzeba poświęcić 10 dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się najogromniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury
Author: evoonia
Source: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy przepływać nie wyłącznie przez jeziora, lecz także przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy także szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest również prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.Mazury i Warmia zaciekawiają nie tylko amatorów sportów wodnych, ale także fanów narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Kolosalnym atutem Warmii i Mazur poza urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu różnorodna roślinność i fauna, jak również obszerne kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim stworzono najpotężniejszy w Polsce obszar strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tu stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Miłośnicy świata zwierząt powinni obowiązkowo zwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych gwarantująca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (zweryfikuj jazda konna pierwsza lekcja od stajniaiskra.pl...) Przewalskiego.

Jeśli na ten temat masz pytania, to poznaj więcej informacji (https://rd-car.pl/) na przedstawiane zagadnienie, wchodząc tutaj - informacje będą z pewnością atrakcyjne.

W Kadzidłowie z kolei znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także wiele ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest często „miastem na jeziorach”, gdyż w jego granicach administracyjnych leży 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się głównym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Krainy Tysiąca Jezior mieści się mnóstwo innych fantastycznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z drogocennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Każdego, kto odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się cudowne, letnie festiwale muzyczne. Trzeba udać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W regionie warmińsko - mazurskim swoją obecność silnie zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Dużą atrakcją historyczną są także grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod dowództwem Jagiełły, zdobyły fenomenalne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Co roku, 15 lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej batalii, na którą przybywają bractwa rycerskie z całej Europy i niezliczone zastępy widzów. Pasjonatów dziejów Drugiej Wojny Światowej na pewno zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Trzeba również odwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w naszym kraju.

***
Pełną ofertę na wakacje 2015 na Mazurach można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
- wakacje Mazurach
- mazury 2015
- agroturystyka Mazury